انواع سمعک

امروزه سمعک ها از جهات گوناگونی طبقه بندی می شوند.  ما سمعک ها را از چهار جهت گوناگون تقسیم بندی می کنیم.

  1. آنالوگ و دیجیتال

اگر در سمعک هیچگونه پردازش صدایی صورت نگیرد و یا تعداد پردازش ها بسیار اندک باشد، سمعک صرفا یک تقویت کننده ی عادی است. این نسل قدیمی سمعک ها یا همان تکنولوژی آنالوگ می باشد.

در سمعک های دیجیتال صحبت از کانال ها و باند های پردازشی است. یعنی طیف صوت ورودی به سمعک با توجه به شدت و فرکانسی که دارند و بر مبنای شکل و میزان کم شنوایی بیمار، جداگانه پردازش می شوند. هدف از پردازش دیجیتال کاهش شدت نویز شنیده شده و افزایش سیگنال گفتاری است. با موفقیت های روز افزون سمعک های دیجیتال در الگوریتم های پردازشی مختلف، عملاً سمعک های آنالوگ از بازار جمع آوری شده اند.

نکته ی قابل توجه این است که اصطلاحاتی مانند هوشمند، فراهوشمند و یا تربیت شونده همگی در طیف سمعک های دیجیتال قرار می گیرند و طبقه ی جداگانه ای نیستند. اما با توجه به افزایش تعداد پردازش ها و بهبود قابل توجه قدرت شنیداری در محیط های مختلف، سمعک هایی با الگوریتم هوشمند، دارای قیمت بیشتری نیز می باشند.

انواع سمعک
سمعک دیجیتال
سمعک آنالوگ
سمعک آنالوگ
  1. شکل ظاهری سمعک

سمعک ها عموماً از نظر شکل ظاهری به گروه های زیر تقسیم می شوند:

  • پشت گوشی یا BTE :

این سمعک ها پشت لاله ی گوش قرار می گیرند و صدا از طریق تیوب و قالب گوش به مجرای گوش وارد می شود. از مهمترین مزایای این سمعک ها پوشش خوب و مناسب انواع کم شنوایی ها، مناسب برای اطفال، مقاومت و تکنولوژی های بیشتر است. عمده ترین نقص این سمعک ها ظاهر آن هاست. به طوری که کاملا دیده می شوند. البته بهتر است در انتخاب سمعک تنها زیبایی مد نظر قرار نگیرد. در این مسئله حتما با شنوایی شناس خود مشورت کنید.

سمعک پشت گوشی
انواع سمعک یونیترون
  • داخل گوشی ITE :

برای تهیه ی سمعک های داخل گوشی یا همان ITE لازم است ابتدا از گوش بیمار قالب گرفته شود.این سمعک ها عموما در فضای داخل صدفه و مجرای گوش قرار می گیرند.

نکته ی قابل توجه برای تعیین اندازه ی این سمعک ها توجه به میزان افت شنوایی بیمار می باشد،استفاده از این سمعک ها به طور معمول برای افرادی که افت شنوایی زیادی دارند توصیه نمی شود اما در صورت اصرار بیمار می توان بزرگترین اندازه ی این نوع سمعک ها را تجویز نمود.

این مدل سمعک را می توان بر اساس صلاح دید ادیولوژیست در اندازه های بسیار کوچک نیز با نام سمعک های نامریی ساخت.

سمعک داخل گوشی
انواع سمعک
  • رسیور داخل کانال RIC

سمعک های مدل RIC  به دلیل داشتن ظاهر زیبا و شکیل و همچین مناسب بودن آن برای انواع کم شنوایی ها بسیار کاربر پسند می باشد. در این سمعک به دلیل دور بودن میکروفن سمعک از رسیور آن مشکل سوت کشیدن سمعک برطرف شد، البته لازم به ذکر است که استفاده از تکنولوژی های نوین در سمعک های دیجیتال به طور کلی مشکل سوت کشیدن سمعک را برطرف نموده است.

سمعک های ریسیور داخل کانال
سمعک های ریسیور داخل کانال
  1. سمعک های راه هوایی و راه استخوانی

احتمالاً آنچه که تصور شما از سمعک است، سمعک های راه هوایی است. انواع مدل هایی که در بالا به آن ها اشاره شد مربوط به سمعک های راه هوایی است. اما نوع دیگری از سمعک ها وجود دارند که با ارتعاش استخوان پشت گوش عمل می کنند. این سمعک ها عموماً در دسته ی عینک و یا هدباند تعبیه می شوند. تجویز این سمعک ها برای افرادی که ترشح گوش دارند و یا پرده ی گوش آن ها دچار پارگی دائمی شده است جهت پیشگیری از عفونت توصیه می شود.

همچنین اگر بیمار دارای آنومالی در مجرای گوش باشد و یا لاله ی گوش آن به خوبی شکل نگرفته به طوری که نتواند از سمعک های راه هوایی استفاده کند، کاندید استفاده از این سمعک است.

سمعک راه استخوانی عینکی
سمعک راه استخوانی عینکی
  1. تقسیم بندی از لحاظ برند های مختلف

سوای تقسیم بندی های فوق، برای بسیاری از بیماران سوال است که کدام برند سمعک برای او مناسب تر است. در بازار جهانی سمعک تولید کننده های مختلفی وجود دارند. تقریباً می توان گفت که سمعک های رده ی اول همگی از کیفیت مطلوبی برخوردارند. اگر شما از سمعک برند خود رضایت ندارید، قبل از تفکر منفی راجع به آن برند، به تنظیم نبودن سمعک خود شک کنید.

در صورت عدم رضایت از تنظیم سمعک می توانید به نمایندگی کمپانی های مربوطه در ایران مراجعه نمایید. به طور خلاصه می توان گفت که تمامی برند های موجود در بازار مانند: رکستون، یونیترون، فوناک، هانساتون، اتیکن، زیمنس، ویدکس، استارکی، برنافن، ریساند، اینترتون و … از کیفیتی کم و بیش مشابه برخوردارند.

بهتر است در خصوص انتخاب برند سمعک با شنوایی شناس خود مشورت کنید. شاید فاکتورهای دیگری مانند قیمت، خدمات و … در انتخاب شنوایی شناس تاثیر گذار باشد.

در مرکز سروش، تجویز و تنظیم انواع سمعک ها انجام می شود. اما به دلیل تسلط کادر علمی کلینیک ترجیح می دهیم به صورت تخصصی روی سمعک یونیترون کانادا و سمعک استخوانی BHM اتریش تمرکز کنیم.

سمعک های یونیترون
سمعک های یونیترون